Çocuk Odaları

Çocukların iyi gelişim göstermeleri, çevreleriyle etkileşimlerine ve onlara sunulan olanaklara bağlıdır. Çocuğun odasını iyi bir öğrenme mekanı yapmak çocuğun zeka gelişimine katkıda bulunur. İyi enerjisi olan odalar çocuğun uyku problemlerini aşmasına, daha mutlu ve uyumlu yaşamasına da katkı sağlar. Çocukların odaları, ders çalışmaya teşvik edici ve okulda başarıyı destekleyicidir.

Peki, bahsettiğimiz türden çocuk odaları için neler gerekli?

Çocukları odalarında rahat ettirmek, dingin bir oda sağlamak için tabiat ana her daim ön planda… Doğal malzemeler, tahta oyuncaklar, kamp alanı gibi düzenlenmiş bir çocuk odası, örneğin bir kamp çadırı onları dış dünyadan uzaklaştırır…

f2msgrup mimarlarından mimar Figen Erdağ Demircan; “Çocuk odası dekorasyonunda geçen yıl, eğilim pastel renklere iken, bu yıl hardal rengi, mor gibi tonlar, bej, gri ve beyaz ile harmanlanıyor. Tek bir duvarı parlak bir renge boyamak, diğer duvarları nötr bir tonda bırakmak da iyi bir seçenek olabilir” diyor ve doğadan ilham alan renklerin ve tasarımların çocuk odası dekorasyonu için uygun olacağını ekliyor.

Mimarımız , çocuk odası dekorasyon kodlarını birkaç kategoride tanımlıyor.

Çocukları doğaya yakınlaştırmak gerek

Doğal çocuk odası teması elbette yıllardır aklımızda, ancak çocuklar gitgide doğadan daha fazla kopuk yaşadıklarından, en azından odalarında doğaya yakınlaştıran bir tema, teknolojiden uzaklaşmalarını sağlayacaktır. Bu durumda ahşap yatak, saklama üniteleri, dolaplar, oyuncaklar, doğal tekstil ürünlerini araştırmaya başlayabilirsiniz.

Gerçek bitkiler ya da birlikte resmedilmiş yeşillik

Özellikle canlı bitkiler (bebek odalarına koymayın), çocuk odalarına doğallık hissini sağlayacaktır. Büyük yapraklı bitkiler, hatta bu senenin modası olan büyük yapraklı bir duvar kağıdı ile harika bir oda yaratmak mümkün.

Bir küçük fikir de; bir duvara birlikte çiçekler, bitkiler çizmeniz. Birlikte yaptığınız bu faaliyet unutulmaz bir anı olacaktır. Çiçek, yaprak desenli yatak örtüleri, nevresim takımları, yastıklar odanın havasını birdenbire doğal bir alana çevirecektir.

Peki ya bebek odaları?..

Kız çocuk için pembe, erkek çocuk için mavi renkli odaların sonu geldi. Bebekler çok çabuk büyürler; pembe veya mavi bir odayı birkaç sene sonra yenilemek zorunda kalmaktansa nötr bir renk seçerek, foksiyonel mobilyalar kullanarak fazla para harcamadan güzel bir oda yapabilirsiniz. Nötr derken elbette sıkıcılıktan bahsetmiyoruz; floral desenler ve doğa renklerini kullanarak harika bir bebek odası yapmak mümkün.

Bu odalarda bebekleri çağrıştıran aksesuarlar –mesela bir başucu lambası, bebek battaniyesi- kullanarak yine bebek odası olduğunu kolaylıkla hissettirebilir, gelecek yıllarda bu aksesuarları değiştirebilirsiniz.

Montesorri metodu çocuk odalarında da geçerli

Montesorri; “Ne kadar az, o kadar iyi” der… Dolayısıyla kullanışlı, benzersiz, eğitici birkaç oyuncak yüzlerce oynanmayan oyuncaktan iyidir. Üstelik bu sayede çocuklarınıza eşyalarına değer vermeyi de öğretebilirsiniz.