Blum Mutfak

İnsanların evlerde en çok vakit geçirdiği mekân olan mutfaklar zaman içerisinde birçok nedenle yenilemek ya da değiştirilmek istenebilir. Dolapların yıpranması eskimesi, ihtiyaçları karşılamaması, depolama alanının yetersiz olması, kişilerin zevklerini yansıtmaması, modasının geçmesi, bir yeniliğe ihtiyaç duyulması gibi birçok nedenle mutfaklar yenilenmek istenebilir. Mutfaklarda yapılacak tadilat işlerinde profesyonel bir ekipten yardım almak sizleri hem zaman kaybından hem de maddi kayıptan kurtarır. Profesyonel tecrübeli işini nasıl yapacağını iyi bilen bir ekiple tadilatı gerçekleştirmek her zaman avantajlıdır. Planlamadan uygulamaya kadar titizlikle çalışan ekibimiz mutfaklarınızı yenilemek istediğinizde her türlü desteği sizlere sunmaktadır.  Mutfak dolabı yaptırırken en başta karar verilmesi gereken konu dolapları hangi malzemeden yaptıracağınızdır.

Yaptırmayı düşündüğünüz mutfağınızda kullanacağınız dolapların ana gövdesi iki malzeme kullanılarak yapılmaktadır. Bu malzemeler Mdflam ve suntalamdır. Suntalam ekonomik açıdan avantajlı olmasına rağmen kullanışlılık, dayanıklılık ve uzun ömürlü olması açısından dezavantajlı bir malzemedir. Hafif bir malzeme olduğundan ağır malzemeden yapılmış dolap kapakları bu gövdeye takıldığında kapaklar ağır gelebilir ve dolaplarda sarkmalar oluşabilir. Suntalam sıkı yapılı bir malzeme değildir. Bu yüzden suya çok fazla dayanıklı değildir. Mutfaklar su kullanımının yoğun olduğu alanlardır ve dolap gövdeleri suntalamdan olduğunda bu gövdeler sudan çok daha çabuk etkilenebilir. Suntalam su kullanımı ve buharın olmadığı alanlarda daha çok tercih edilen bir malzemedir. Mdflam mutfak dolaplarında dayanıklılık açısından daha çok tercih edilmesi gereken gövde malzemesidir. Mdflam suntalama göre su ve nemden daha az etkilenen bir malzeme olduğundan mutfaklarda bu malzemeden yapılmış gövdeler kullanmak dolapların uzun ömürlü olması, dayanıklı olması açısından daha doğru olur. Mdflam kullanmak mutfak dolabı maliyetini arttırabilir fakat dolapların kullanım kalitesini ve kullanım ömrünü uzattığı için uzun vadede daha avantajlıdır.

Kapaklarda gövdelere göre tercih edilebilecek çok daha fazla malzeme vardır. Kapaklarda da suntalam ve mdflam tercih edilebilir.

Suntalam Kapaklar: Suntalam kapaklar nemden ve sudan daha çabuk etkilenirler. Bu malzeme fiyat açısından en uygun olan malzemedir. Mutfak tasarımına ayıracak bütçeniz kısıtlıysa tercih edilebilecek kapaklardır. Kullanılırken tahribata uğradığında çizildiğinde tabiri çok mümkün olmaz.

Mdflam Kapaklar: Mdflam kapaklar suntalama göre daha dayanıklıdır ve mutfak dolabı kapaklarında en azından bu malzeme tercih edilmelidir. Parlak ve mat olarak, düz olarak kullanılan modeller üretilebilir. Parlak olanlar daha çok tercih edilse de modern mutfaklar istendiğinde çok fazla tercih edilen bir malzeme değildir.

Membran Kapaklar: Membran kapaklar dolap çeşitlerinin hepsinde tercih edilebilecek bir bir malzemedir. Mutfak dolaplarında da en çok tercih edilen malzemedir. Çok fazla tercih edilmesinin nedeni çok uzun ömürlü olmaları ve renk, desen çeşitliliğinin çok fazla olmasıdır. Aklınızdaki her türlü desen bu kapak malzemesine uygulanabilir. Membran kapakların üretim şekilleri her türlü desenin kapaklara uygulanması ve istenilen renklerde üretiminin yapılmasını mümkün kıldığı için farklı tarzlar bu kapak çeşidiyle mutfağa uygulanabilir hale gelmektedir. Ayrıca membran kapaklar nem ve ısıya oldukça dayanıklıdır. Ekonomik bir şekilde lake ve ahşap görünümü sağlanabilecek bir malzemedir.

High Gloss Kapaklar: Diğer kapak türlerine göre daha parlak yüzeye sahiptir. Modern mutfak yaptırmak isteyenlerin ekonomik olarak uygun bir seçenek olarak aklına gelebilir.  Akrilik malzemeye göre daha az parlaktır. Akrilik kapaklardan bir diğer farkı da daha ince olmasıdır. Kapaklarda bu malzeme tercih edildiğinde uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Farklı renk seçenekleri de bulunmaktadır.

Akrilik Kapaklar: Üretim şeklinden dolayı kalın bir yapıya sahip olduğundan high gloss kapaklara göre daha parlak kapaklardır. Maliyet olarak da high gloss ve membran kapaklardan daha pahalıdır.  Ayrıca işçiliği kolay olduğu için de bu malzeme üreticiler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Oldukça fazla renk alternatifi bulunmaktadır.

Lake Kapaklar: Üretimi uzun sürdüğü için işçiliği çok olan ve kullanılacak boyaya göre kalitesi değişen ürünler olan lake kapaklar diğer kapak türlerinden daha masraflıdır. Kullanılan boya ne kadar iyiyse ve astar ne kadar iyi atılmışsa dolap kapaklarının dayanıklılığı ve kalitesi de artmaktadır. Eğer iyi boya kullanıldıysa lake dolap kapakları sararma yapmaz. Ancak boya kalitesi iyi değilse zaman içerisinde lake dolap kapakları sararabilir. Dolap kapakları herhangi bir zarar gördüğünde tamiri yapılabilir. Daha sonra istenirse renkleri değiştirilebilir, boyanabilir. Neme ve suya oldukça dayanaklıdır. Üretim süresi diğer kapak çeşitlerine göre daha uzundur.

Ahşap Masif Kapaklar: Kapak çeşitleri arasında en pahalı olanıdır. Doğal ağaçtan elde edilir. Fırınlanarak üretilen bu kapak çeşidinde bütünüyle ahşap kullanılır. Fiyatları oldukça yüksek olmasına rağmen ahşap sevenlerin vazgeçemediği kapak türüdür.